Az Esztergomi Hittudományi Főiskola oktatási és kutatási igénye szükségesség teszi a beszerzendő dokumentumok körének pontos meghatározását. A könyvtár állománya a leltárba vett és katalógusban feldolgozott dokumentumok összessége. A Könyvtár a beszerzett dokumentumokról egyedi nyilvántartást és kötelező statisztikai nyilvántartást vezet. A gyűjtőkör szempontjából könyvtári dokumentumnak minősül a Főiskola alapfeladatainak ellátásához szükséges minden tudományos, oktatási kiadvány, folyóirat, segédkönyv, audiovizuális és elektronikus dokumentum. A főgyűjtőkör tartalmazza a Főiskolán oktatott tantárgyakhoz kapcsolódó irodalom teljességét, a mellékgyűjtőkör pedig kiegészítő jelleggel kapcsolódik azokhoz.
1.A Könyvtár állománya, gyűjtőköre
1.1 A Könyvtár gyűjtőkörét jellege, alapfeladata (felsőoktatási és teológiai szakkönyvtár) és működési területe határozza meg.
1.2 A gyűjtőkör tartalmi szempontjai:
1.2.1 Főgyűjtőkör
- teológiai tudományos művek: a teológiai felsőoktatáshoz, képzéshez szükséges tudományos igényű szakkönyvek, az alábbi szakterületek irdodalma: filozófia, keresztény bölcselet, biblikum, erkölcsteológia, kateketika, liturgika, hitoktatás, egyháztörténelem, egyetemes és magyar egyháztörténet, szerzetesrendek története, szentek élete, egyházatyák élete és művei
- lelkipásztori irodalom
- lelki olvasmányok
- katolikus szépirodalom
- egyéb vallások irodalma
1.2.2 Mellékgyűjtőkör
- a világképet alakító és fejlesztő tudományos művek
- történelmi, egyháztörténelmi munkák
- társadalomtudományok szakirodalma
- kézikönyvek, szótárak, segédkönyvek
- -általános tájékozódást segítő dokumentumok
1.3 A Könyvtár a főgyűjtőkörébe tartozó dokumentumokat lehetősége szerint a teljesség igényével gyűjti. A teológiai felsőoktatáshoz szükséges idegen nyelvű irodalmat és a mellékgyűjtőkörbe tartozó dokumentumokat válogatva gyűjti.
1.4 A gyűjtőkör a dokumentumok típusa szerint
1.4.1 Írásos dokumentumok: könyv, periodika, évkönyvek. A műfaj szempontjából: tudományos szintézisek, összefoglaló munkák, egyházi szépirodalom, monográfiák, tanulmányok, tankönyvek.
1.4.2 Elektronikus dokumentumok: elektronikus hordozókon megjelent tudományos igényű vagy kézikönyv, segédlet jellegű munkák.
1.5 A Könyvtár állománya egységes gyűjtemény. Rendjét a szakrend, azon belül a szerzői betűrend határozza meg. A könyvtár különgyűjteménye a numerusrendben tárolt régi könyves állomány (muzeális dokumentumok), melyet külön kezel és dolgoz fel.
1.6 A Könyvtár állományát hagyatékok (az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyéhez köthető egyházi személyek könyvhagyatéka), vásárlás és ajándékozás útján is gyarapítja.
2. Gyűjtőköri korlátozás
A Könyvtár nem gyűjti a fő- és mellékgyűjtőkörben megjelölt dokumentumok összességén kívül eső irodalmat, a formailag ezekben a kategóriákban meg nem jelölt nyomtatványokat (aprónyomtatvány, plakát stb.). A Könyvtár az általa gyűjtött dokumentumokat nem duplikálja, kivéve a főiskolai oktatást segítő indokolt eseteket, ez esetekben is maximálisan két példányig.
3. Egyéb rendelkezések
A Könyvtár gyűjtőkörét módosíthatja a Főiskola képzési szükségleteinek megfelelően.
A könyvtári állomány gyarapításához a szükséges pénzügyi fedezetet a Főiskola –mint fenntartó- költségvetésben biztosítja.
Az állomány gyarapítására , különös tekintettel a Főiskolán tanított tárgyak szakirodalmi igényéhez kapcsolódó beszerzésekre a Főiskola tanári karából megbízott oktató tesz javaslatot.
A gyarapítási irányelvek meghatározásáért és a szakszerű gyarapításért a könyvtárvezető felelős.