AZ ESZTERGOMI HITTUDOMÁNYI FŐISKOLA
KÖNYVTÁRÁNAK
SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA
2008.
Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtárának
Szervezeti és Működési Szabályzata
A szabályzat az 1997. évi CXL. törvény a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvény; a 2005. évi CXXXIX. törvény a felsőoktatásról; a 64/1999. (IV. 28.) sz. kormányrendelet a nyilvános könyvtárak jegyzékének vezetéséről; a 7/1997. (II. 13.) MKM rendelet, az 1/2000. (I. 14.) sz. NKÖM rendelet a kulturális szakemberek szervezett képzési rendszeréről, követelményeiről és a képzés finanszírozásáról, ill. az ezt módosító 25/2007. (IV. 24.) OKM rendelet, továbbá a 204/1984. MM. sz. Útmutató a felsőoktatási könyvtárak működtetéséhez című rendelkezésekkel, valamint az Esztergomi Hittudományi Főiskola Alapító okiratával összhangban készült.
I. rész
1. §.
Általános rendelkezések
- Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtárának Szervezeti és Működési Szabályzata a Könyvtár alapokmánya, mely meghatározza felügyeletét, fenntartását, feladatait, szervezetét, ügyrendjét, használatát.
- A Könyvtár neve: Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára.
(Továbbiakban: Könyvtár.)
A Könyvtár neve angolul: Library of the Theological College of Esztergom
- Székhelye: 2500 Esztergom, Szent István tér 10.
- Pecsétje köralakú: Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára *1566* Pietati et scientiis körirattal, közepén a főiskola címerével.
- Típusa: felsőoktatási szakkönyvtár
- A Könyvtár szakirodalmi, információs, oktatási és kutatási feladatokat ellátó, nyilvános tudományos közgyűjtemény. Gyűjti, feltárja, rendelkezésre bocsátja és közvetíti a hazai és nemzetközi szakirodalom hagyományos és elektronikus hordozón megjelenő dokumentumait, részt vesz az országos könyvtári és információpolitika alakításában, együttműködik más könyvtárakkal a hazai könyvtári és információ-ellátás rendszerszerű működtetésében.
Alapvető feladatának tekinti az oktatás és a tudományos kutatás szolgálatát, a hagyományok megőrzését és a korszerű lehetőségek integrálását. A gyűjtemény gondozásával és a kutatás rendelkezésére bocsátásával részt vesz a magyar kulturális örökség őrzésében, ápolásában és gondozásában.
2. §
A könyvtár fenntartása, felügyelete, közvetett irányítása
- A Könyvtár fenntartója: Az Esztergomi Hittudományi Főiskola.
(Továbbiakban: Főiskola.)
Székhelye: 2500 Esztergom, Szent István tér 10.
- A fenntartó biztosítja a Könyvtár működésének feltételeit, a könyvtári dolgozók szakmai továbbképzését.
- A Könyvtár irányítása és közvetlen felügyelete, a munkáltatói jog gyakorlása, a Könyvtár munkatervének és beszámolójának jóváhagyása a Főiskola rektorának, valamint a főiskola nagykancellárjának (a főegyházmegye mindenkori megyéspüspöke) feladat- és hatáskörébe tartozik.
- §
A Könyvtár jogállása
A Könyvtár a Főiskola szervezetén belül önálló szervezeti egységként működik.
II. rész
- §
A Könyvtár működési feltételei
- A főiskolai könyvtári és szakirodalmi tájékoztatási tevékenység végzéséhez
szükséges feltételeket a Könyvtár fenntartója biztosítja. Ezek pénzügyi fedezetét – a könyvtárigazgató javaslata alapján – a gazdasági vezető előterjesztésére a Főiskola költségvetésén belül biztosítják.
- A Könyvtár működési feltételei:
- A Könyvtár üzemszerű működtetését és a dokumentumbázis gyarapítását szolgáló, a Főiskola költségvetésében meghatározott összeg.
- A könyvtári tájékoztatást nyújtó, az állomány gyarapításával, feltárásával, használatba vételével kapcsolatos teendőket elvégző, szakmailag képzett, megfelelő létszámú személyzet.
- a rendeltetésszerű működéshez szükséges megfelelő elhelyezés, korszerű felszerelések, gépek és egyéb szakmai eszközök az érvényben lévő irányelveknek megfelelően.
A könyvtár dolgozóinak szakmai képzésben, továbbképzésben, szervezett oktatásban, valamint tapasztalatcseréken való részvételének biztosítása.
(A Főiskola biztosítja a Könyvtár szakemberei számára a NKÖM 1/2000. sz., ill. az ezt módosító 25/2007. (IV. 24.) OKM rendeletében foglaltak szerint a kötelező szakmai továbbképzéshez szükséges feltételeket.)
- §
A Könyvtár vezetése
A Könyvtár munkáját a könyvtárigazgató irányítja, akit a rektor határozatlan időre nevez ki.
A könyvtárigazgató feladata a Könyvtárban folyó szakmai, gazdasági és személyzeti munka vezetése, irányítása; kapcsolattartás a Főiskola szervezeti egységeinek vezetőivel, a könyvtár belső és külső képviselete.
- A mindenkori érvényes jogszabályok, rendelkezések alapján irányítja és ellenőrzi a Könyvtár rendeltetésszerű működését.
- A Főiskola fejlesztésével összhangban összeállítja a Könyvtár fejlesztési terveit, jelentéseit.
- Végrehajtatja, elvégezteti a Könyvtár tevékenységi körébe tartozó feladatokat.
- Szükség szerint elkészíti könyvtári szabályzatok módosítását. Gondoskodik a szabályzatokban foglaltak maradéktalan betartásáról.
- Biztosítja a Könyvtár gazdálkodásának rendjét, a könyvtári vagyon megőrzését, a Könyvtár rendelkezésére bocsátott pénzügyi keretek rendeltetésszerű felhasználását a mindenkor érvényes jogszabályok és szabályzatok szerint.
- Pályázatok írásával gyarapítja a Könyvtár állományának és tárgyi eszközeinek bővítéséhez szükséges pénzkeretet.
- Elkészíti a Könyvtár munkatársainak munkaköri leírását.
- Javaslatot tesz a Könyvtár dolgozóinak személyi kérdéseiben a rektornak, illetve ezekben a kérdésekben véleményt nyilvánít.
- Kapcsolatot tart a Főiskola szervezeti egységeivel. Törekszik a Főiskolán folyó képzés szakirodalmi igényeinek maradéktalan kielégítésére.
- Az NKÖM 1/2000. sz. rendelete értelmében a könyvtáros szakemberek kötelező szervezett képzése érdekében – hétéves továbbképzési időszakonként – tervet készít és felügyeli a tervben szereplő feladatok teljesítését.
- Ellátja, illetve biztosítja a Könyvtár képviseletét: meghívottként részt vesz a Tanári Konferencia ülésein.
- Ha a Könyvtár tevékenységében, feladatainak ellátásában, működési feltételeiben problémák adódnak, vagy ha a Könyvtár rendeltetésszerű működését egyéb feladatok akadályozzák, a könyvtárigazgató köteles azt haladéktalanul jelezni a rektornak.
- A Könyvtárigazgató munkáját a könyvtár munkatársai (főkönyvtáros és segédkönyvtáros) segítik
III. rész
- §
A könyvtár feladata
- A Főiskola Könyvtára nyilvános könyvtár. Elsődleges feladata a Főiskola minden oktatójának, kutatójának, hallgatójának és dolgozójának a teljes adatállományból megfelelő szintű szolgáltatások nyújtása, a Főiskolán folyó oktató-nevelő munka és hitéleti képzés segítése.
- A Főiskola mindenkori oktatási és kutatási tevékenységének, feladatainak ismeretében, a szervezeti egységek igényeinek figyelembevételével a Könyvtár:
- Tervszerűen és folyamatosan gyűjti, feltárja, megőrzi, továbbá olvasótermi használat, kölcsönzés és egyéb tevékenység útján az olvasók rendelkezésére bocsátja a főiskola jellegének megfelelő hazai és külföldi szakirodalmat nyomtatott és elektronikus formában.
- Szóban és írásban szakirodalmi tájékoztató munkát végez, illetve közvetíti más könyvtárak, tájékoztatási intézmények szolgáltatásait.
- Gyűjti, megőrzi és nyilvántartja a főiskola történeti értékű dokumentumait, biztosítja a gyűjtemény használatát.
- Gyűjti, megőrzi és feltárja a Főiskola hallgatóinak szakdolgozatait.
- Az olvasókat megismerteti a Könyvtár által nyújtott szakirodalmi tájékoztatási lehetőségekkel, és folyamatosan gondoskodik az újdonságok bemutatásáról.
- Az állomány nyilvántartásával, védelmével, ellenőrzésével kapcsolatosan betartja az érvényes rendeleteket, szabályokat.
- Kapcsolatot tart a főiskola vezetésével, a szenátusként működő Tanári Konferenciával
- Könyvtári eszközökkel részt vesz a Főiskola közművelődési munkájában, együttműködve mindazokkal a szervezeti egységekkel, amelyek ezt a munkát végzik.
- Együttműködik a hazai könyvtári rendszeren belül más könyvtárakkal és ennek keretében, kölcsönösségi alapon szolgáltatásokat vesz igénybe, illetőleg szolgáltatásokat nyújt pl.: könyvtárközi kölcsönzés, közös adatbázisok használata stb.
- Kidolgozza és betartja a könyvtár használatára vonatkozó szabályokat (Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtárának Könyvtárhasználati Szabályzata )
- Kapcsolatot tart más szakmai szervezetekkel (A Könyvtár tagja az Egyházi Könyvtárak Egyesületének)
A Könyvtár a jelen szabályzatban rögzített feladatokon túl egyéb feladatokkal csak a főiskolai rektorának hozzájárulásával bízható meg. Az esetleges új feladatok a könyvtár rendeltetésszerű használatát nem akadályozhatják.
- §
A könyvtár gazdálkodása
- A Könyvtár a Főiskola egységes irányítású, önálló központi szervezeti egysége, de nem önálló gazdálkodási egység.
- A Főiskola Könyvtárának fenntartása és működtetése a Főiskola hatáskörébe tartozik.
- A Könyvtár feladatkörének ellátásához szükséges pénzügyi keretet a Főiskola éves költségvetésében tervezi meg.
- A finanszírozás forrásai a Főiskolai költségvetés, a pályázatokon elnyert támogatási keret.
IV. rész
8. §
A könyvtár ügyrendje
- A Könyvtár köteles állományát pénzügyi és statisztikai szempontból naprakészen nyilvántartani. Köteles állományát megfelelő raktári rendben tárolni és megőrzéséről az érvényes jogszabályok figyelembevételével gondoskodni.
- Az állomány nyilvántartása magában foglalja a leltári nyilvántartások vezetését, az időleges megőrzésre beszerzett dokumentumok körével és ezek könyvtári kezelésével kapcsolatos teendőket, feladatokat.
- A Könyvtár jogilag hitelesített letéti szerződés alapján az esztergomi Érseki Papnevelő Intézet könyveit tartós letétként külön nyilvántartás alapján kezeli.
- A Könyvtár állományáról számítógépes katalógus készül.
- A Könyvtár nyilvántartást vezet a könyvtárhasználókról, a kölcsönzésekről, a könyvtárhasználati szokásokról.
- A Könyvtár gazdasági és munkaügyi nyilvántartását, a levelek iktatását a Főiskola megfelelő szervezeti egységei végzik.
- §.
A könyvár használata
- A Könyvtár szolgáltatásait nyitvatartási idejében a Főiskola minden hallgatója, oktatója igénybe veheti, a Főiskola dolgozói és a külső érdeklődők a kölcsönzés kivételével minden szolgáltatást igénybe vehetnek.
- A Könyvtár az állományát tájékoztató- és olvasószolgálat útján bocsátja a felhasználók rendelkezésére.
- A Könyvtár alapszolgáltatásai a következők:
- Tájékoztatás a saját és külső adatbázisokból
- Helyben olvasás
- Kölcsönzés az állomány meghatározott részéből
- A Könyvtár kiegészítő szolgáltatásai
- Könyvtárközi kölcsönzés
- Másolatszolgáltatás
- Témafigyelés
- Irodalomkutatás
A Könyvtár anyagi lehetőségeihez mérten számítógépek és egyéb eszközök biztosításával egyéb szolgáltatást is kialakíthat.
- A Könyvtár szolgáltatásait, igénybevételének módját az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtárának Könyvtárhasználati Szabályzata tartalmazza.
- A Könyvtár köteles gondoskodni arról, hogy szolgáltatásait, könyvtárhasználati szabályait a szolgáltatásokat igénybevevők megismerhessék.
V. rész
10. §
Záró rendelkezések
1. Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára Szervezeti és Működési Szabályzata a mellékletekkel együtt érvényes.
Jelen szabályzat mellékletei:
- sz. melléklet: Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtárának Könyvtárhasználati Szabályzata
- sz. melléklet: Nyitva tartás
A hatálybalépés napja: 2008. január 1.
Esztergom, 2008. január 1.
Dr. Székely János
rektor
- sz. melléklet
AZ ESZTERGOMI HITTUDOMÁNYI FŐISKOLA KÖNYVTÁRÁNAK KÖNYVTÁRHASZNÁLATI SZABÁLYZATA
Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára nyilvános könyvtár, minden szolgáltatása térítésmentesen vehető igénybe.
- Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára (továbbiakban Könyvtár)
- A Főiskola szervezetén belül önálló központi szervezeti egységként működik.
- A szolgáltatás jellegét tekintve nyilvános felsőoktatási szakkönyvtár.
- Alapvető feladata a főiskolai oktatás, továbbképzés és kutatás információszükségleteinek biztosítása (gyűjtés, feltárás, megőrzés, szolgáltatás).
- Működési jellegéből következően igénybe veszi, illetve közvetíti más könyvtárak és információs központok szolgáltatásait.
- A fenti feladatok megoldása érdekében gyűjti:
- A Főiskola szakmai profiljának, tevékenységi körének megfelelően az alábbi szakterületek irodalmát.
- Általános művek; a tudományok általában
- Filozófia, pszichológia
- Vallástudomány, teológia
- Társadalomtudományok
- Szociológia
- Neveléstudomány
A teológia területén gyűjti az alapvető könyv- és folyóirat-irodalmat, enciklopédikus jellegű kiadványokat, kézikönyveket, forráskiadványokat. Válogatva gyűjti a teológia külföldi irodalmát. Gyűjti a teológia tárgyköréből a régi és ritka kiadványokat, kéziratokat.
- A könyvtár használatának rendje
A könyvtári szolgáltatások teljes köre – a kölcsönzés kivételével - hozzáférhető valamennyi beiratkozott könyvtári tag számára
2.1. Beiratkozás
- A könyvtárba beiratkozhat minden, 18. életévét betöltött személy, aki személyi igazolvánnyal rendelkezik.
- A könyvtárhasználó felelős minden kikölcsönzött dokumentumért.
- A beiratkozás csak személyesen történhet. Az olvasó a személyes adataiban bekövetkezett változásokat köteles bejelenteni a könyvtárnak. A könyvtár az adatvédelmi törvényben foglaltaknak megfelelően köteles gondoskodni azok védelméről.
- A beiratkozás alkalmával az olvasó megismerkedik a Könyvtárhasználati Szabályzattal, és aláírásával tanúsítja a szabályzatban foglaltak tudomásul vételét, egyben kötelezettséget vállal az általa igénybe vett könyvtári értékek megóvására, rendeltetésüknek megfelelő használatára.
2.3. A könyvtár nyitvatartási rendje
- A nyitva tartás általános rendje igazodik a Főiskola működési periódusához.
- A könyvtár a nyári szünetben a Főiskola működéséhez igazodva zárva tart.
- A Könyvtár nyitva tartási rendjét a 2. sz. melléklet tartalmazza.
2.4 Kölcsönzés
- Kölcsönözni csak személyesen lehet. A kölcsönzés a Főiskola hallgatói és oktatói számára lehetséges.
- A könyvtári dokumentumok a következő csoportokba vannak sorolva
- Kölcsönözhető
- Helyben használható
- Az érvényes beiratkozással rendelkező olvasók számára az egyidejűleg kikölcsönzött könyvek száma 5 db.
- A könyvtár előjegyzést vesz fel azokra a dokumentumokra, amelyek kölcsönzés alatt vannak.
- Aki a kölcsönzési határidőt nem tartja be tartozásainak rendezéséig kölcsönzési jogát is elveszti.
- A kölcsönzési határidő meghosszabbítása történhet személyesen, telefonon, e-mail segítségével. Amennyiben a meghosszabbítani kívánt műre előjegyzés van, hosszabbítás nem kérhető.
- A lejárt kölcsönzési határidőről a könyvtár az olvasót írásban is figyelmezteti. Az első figyelmeztetés a lejárat után a 14. napon,
- a második figyelmeztetés a lejárat utáni 21. napon
- a harmadik figyelmeztetés a lejárat utáni 28. napon történik
- ha a harmadik felhívás is eredménytelen, a könyvtár bírósági úton érvényesíti követelését
- Helyben használatra kijelölt, nem kölcsönözhető dokumentumféleségek:
-folyóiratok
-kézikönyvek
-egypéldányos művek
- régi könyves állomány
-jegyzetek, tankönyvek, tansegédletek megjelölt példányai,
-különgyűjtemény könyvei
-hang-, képanyagok, mágneses adathordozók megjelölt példányai,
-szakdolgozatok, doktori dolgozatok – nem is másolhatók
- A dokumentumok kölcsönzési ideje egy hét, mely további egy hétre meghosszabbítható. Különleges esetben, rektori engedéllyel egy félvére szóló tartós kölcsönzés is lehetséges.
2.5. Az olvasótermek használata
- Az olvasóterembe ételt, italt, bekapcsolt mobiltelefont bevinni tilos.
- Az olvasótermi állomány elhelyezése szakrend szerint rendszerezve történik.
-A folyóiratok és hírlapok cím szerinti betűrendben kerülnek a polcokra.
- Az olvasótermekben elérhető szolgáltatások, számítógépek használatához a könyvtárosok adnak segítséget és útbaigazítást.
2.6. Vagyonvédelmi előírások
- A könyvtárlátogató felsőkabátját, táskáját a könyvtári folyosón lévő csomagmegőrző szekrényekben köteles elhelyezni, azokat nem viheti be az olvasói terekbe. A csomagmegőrző szekrények kulcsát a könyvtárból nem szabad kivinni.
- A Könyvtárból kivitt dokumentumokat távozáskor külön felhívás nélkül be kell mutatni.
- Az olvasóterembe behozott könyveket, jegyzeteket, folyóiratokat a könyvtárhasználó köteles az ügyeletes könyvtárosnak bemutatni.
- A könyvtári dokumentumok elvesztése, szándékos vagy gondatlan megrongálása miatt az olvasót kártérítésre kell kötelezni.
- A kártérítési kötelezettség mértékét a használhatatlanná vált dokumentum értéke határozza meg az alábbi irányelvek szerint:
- § beszerezhető dokumentum esetén azonos művet, azonos kiadású művel kell pótolni
- § a már antikváriumban sem beszerezhető fontos dokumentumok esetén a dokumentum teljes műszaki reprodukálási és kötési költsége megtérítendő.
- § a könyvtár csak kivételes esetben fogad el az elveszett műért pénzbeli kártérítést. Ebben az esetben a dokumentum antikvár forgalmi becsértékét és a felmerült költségeket (köttetés, szerelés) kell megtéríteni.
2.6.1. Kizárás
- Azt az olvasót, aki a könyvtárral szemben fennálló bármilyen tartozását nem rendezte, a tartozás rendezéséig a kölcsönzésből ideiglenesen kizártnak kell tekinteni.
- Aki a Könyvtár dokumentum-állományát vagy bútorzatát, felszerelési tárgyait nem rendeltetésszerűen használja, azt gondatlanságból vagy szándékosan csonkítja, rongálja, vagy eltulajdonítja, a könyvtár igazgatójának jogában áll a Könyvtár használatától eltiltani.
- Aki az olvasóterem csendjét, rendjét zavarja, az ott folyó munkát szándékosan akadályozza, a könyvtár munkatársaival nem megfelelően viselkedik, azt a könyvtárigazgató kizárhatja a könyvtári szolgáltatások használatából.
2.6.2. A könyvtár állományának védelme
a/ A hallgató elszámoltatása
- A tanév végén kötelező a könyvtári tartozás rendezése.
- A tanulmányaikat befejező hallgatók névjegyzéke alapján a Könyvtár a nem rendezett tartozásokat behajtja.
- A tanulmányaikat év közben megszakító hallgatókról a könyvtár a tanulmányi osztálytól értesítést kap és az esetleges tartozásokat behajtja.
b/ Oktatók és dolgozók elszámolása
- A Főiskola kötelékéből távozó oktatók és dolgozók kötelesek tartozásaikat rendezni.
7. Könyvtárközi kölcsönzés
- A könyvtár kérhet és küldhet a könyvtárközi kölcsönzés keretében dokumentumokat.
- A könyvtárközi kölcsönzés formanyomtatványon történik. Rendkívül fontosak az igényelt dokumentum pontos adatai.
- A könyvtárközi kölcsönzés keretében kikölcsönzött dokumentumért az olvasó a tulajdonos intézmény szabályai szerint tartozik anyagi felelősséggel.
- A főiskola hallgatói és dolgozói a könyvtárközi kölcsönzés során kölcsönzött dokumentumokat csak korlátozott idejű használatra vehetik igénybe. A kölcsönzés idejét a dokumentum visszaküldési határideje határozza meg.
2.8. Tájékoztatás
- A könyvtár teljes körű megismeréséhez, a hagyományos és a számítógépes információkereséshez a könyvtárosok nyújtanak segítséget.
- A mindenkori tájékoztató könyvtáros eligazít a katalógusok, bibliográfiák, kézikönyvek, referáló folyóiratok használatában, segít a szükséges irodalom kiválasztásában, a számítógépes adatbázisok működtetésében.
- A Könyvtár speciális szolgáltatásai (témafigyelés, irodalomkutatás, online adatbázis lekérdezést, stb.) külön kérhetők.
- Az olvasószolgálat dolgozói a könyvtár használóinak szóban útbaigazítást nyújtanak.
2.9. Reprográfiai szolgáltatások
- A Könyvtár állományában levő, ill. az olvasótermi számítógépekről elérhető dokumentumokról – a copyright jogok figyelembevételével – a könyvtári nyomtató-másológéppel a könyvtárhasználó saját kódjával másolatot készíthet.
- Elektronikus adatbázisok és a számítógépes hálózatok használata
- A számítógépes hálózatok (külső, belső) a könyvtár gépein elérhetők.
- A számítógépek elsősorban a könyvtári adatbázisban való keresésre, információszerzésre, a dolgozatok, előadások elkészítésére szolgálnak.
- Zenét hallgatni – fülhallgatóval – csak olyan hangerővel szabad, ami a többi könyvtárhasználó munkáját, nyugalmát, nem zavarja.
- A gépekbe csak vírusellenőrzésen átesett pendrive-ot, floppyt szabad elhelyezni.
- Ha a technikai eszközök működtetése során a használó rendellenességet észlel, azonnal jeleznie kell a könyvtárosnak.
- A kezelésből adódó meghibásodásért az olvasó vállal felelősséget, és a kártérítés megfizetése mellett a könyvtár más szolgáltatásaiból is kizárható.
- 4. Zárórendelkezés
Jelen szabályzat a Könyvtár Szervezeti és Működési Szabályzatának 1. sz. mellékletét képezi, azzal együtt hatályos.
Esztergom, 2008. január 1.
Dr. Székely János
rektor
|