Kránitz Mihály: Emlékezés és egységkeresés a reformáció 500. évfordulóján
„Egy a Test, egy a Lélek, egy az Úr, egy a hit, egy a keresztség, egy a remény, egy az Isten.” (Ef 4,4–6) – vallja Szent Pál. Ez meggyőződésként áthatja a kereszténység kezdeteit, s egyúttal lerakja annak alapjait. Erre az egységre épülhet fel a Test, az egyház látható része és adhat távlatot a további növekedésre.
Terjedése nem gátolja az összetartást, mert lényege szerint mindig egy marad.
Jézus az utolsó vacsorán imádkozott mennyei Atyjához: „Legyenek mindnyájan egy!” (Jn 17,21)
Nem lehetnénk Krisztus valódi tanítványai, ha nem tennénk meg mindent az általa kívánt egységért. A kereszténység története azonban sajnos a szakadások története is egyben. A Szentlélek viszont, aki az egység lelke, sohasem vonakodott felébreszteni a keresztények szívében az egység vágyát.
Az 1517-ben elkezdődött reformáció nem hozta meg a teljes egységet. Épp ellenkezőleg, különböző felekezetekre szakadt „Krisztus varratlan köntöse”. A szándékaiban jó és lelki mélységében helyes törekvés – melyet Ferenc pápa 2016. október 31-én Lundban nagyon értékesnek tartott – az emberi gyengeség miatt nem tudta Krisztus tanítványainak a teljes egységét szolgálni. Most azonban, amikor a történelem Ura már több évszázadon át világossá tette, hogy külön-külön soha, csak együtt vagyunk képesek egységben élni, számos olyan kezdeményezést, személyt és közösséget állított példaképül a keresztények elé, akik egy nagyobb belátással és egy nagyobb szeretettel készek egymásban a testvért látni, és az egyház egységéért közösen munkálkodni.
Ezt az egységkeresést szeretné szolgálni a jelen kötet is, mely a reformáció 500. évfordulója alkalmából közöl összeállításokat. Felhívó jelleggel a már eddigi ökumenikus gyakorlatról fogalmaz meg „új 95 tételt” most katolikus részről valamennyi keresztény/keresztyén felé, és idézi fel az elmúlt évnek – mely a katolikusok számára az isteni irgalmasság szent éve volt – azt a három nagy páratlan eseményét, melyek együttesen egy hatalmas mérföldkövet jelentenek éppen a reformációról szóló megemlékezés „előestéjén” azon az úton, amely a teljes látható egység felé vezet. A három esemény pedig a februári találkozás Ferenc pápa és Kirill pátriárka között, a júniusi összortodox krétai zsinat, valamint az október végi lundi megemlékezés a reformációról Ferenc pápa és a Lutheránus Világszövetség által szervezett közös imaalkalom.